Toggle navigation

AUDINIAI

MEDVILNĖ (CO, cotton, Baumwolle)


Medvilnė kilusi iš Indijos ir šiandien yra plačiausiai naudojama augalinės kilmės medžiaga. Medvilninis audinys praleidžia orą, yra draugiškas odai ir nesielektrina. Medvilnė ypač vertinama apatinio trikotažo, patalynės ir vaikų drabužių gamyboje. Medvilninis pluoštas skalbiant susitraukia, susiglamžo ir gerai sugeria drėgmę bei mažai tempiasi. Iš medvilninio pluošto galima pagaminti daug įvairių audinių, kaip pavyzdžiui, marlę ir džinsinį audinį.
 

Priežiūra 

 • Medvilninis audinys lengvai tepasi, bet jis lengvai skalbiamas, nes turi gerų atsparumo cheminėms medžiagoms savybių.
 • Baltos spalvos medvilniniam audiniui naudokite maksimalių valymo savybių turinčius skalbimo miltelius.
 • Spalvotam medvilniniam audiniui naudokite „Color“ skalbimo miltelius.
 • Ryškių spalvų medvilninius gaminius skalbkite atskirai, nes jie gali nudažyti kitus skalbinius.
 • Storus medvilninius gaminius prieš skalbimą išverskite į blogąją pusę.
 • Džiovinti skalbyklės džiovintuve galima, tačiau turite atsižvelgti į stiprų susiglamžymą. Geriausias džiovinimo būdas yra pakabinti ant virvės.
 • Lyginti galima lygintuvui įkaitus iki aukštos temperatūros ir taip pat galima naudoti garą.
 • Jei medvilninis pluoštas sumaišytas su kitu pluoštu, audinio priežiūroje atsižvelkite į silpnesnį pluoštą.
   
MEDVILNĖS SAVYBĖS 
Privalumai  Trūkumai 
natūrali ir todėl draugiška odai  nėra labai elastinga
nesivelia  linkusi išsitempti 
gerai praleidžia orą   
subalansuoja temperatūrą   
gerai sugeria drėgmę   
patvari   
atspari skalbimui  

 

LINAS
Linas yra seniausias augalinis pluoštas. Lininis audinys - žmogaus organizmui priimtiniausia ir palankiausia medžiaga: visa, kas žmogaus organizmui naudinga, ji praleidžia, o kas žalinga - nepraleidžia. Gerai sugeriančios ir pūkelių nesudarančios struktūros linas odai yra maloniai vėsus ir atrodo prabangiai.


Linas yra ypač atsparus ir labai patvarus. Prie lygaus paviršiaus nelimpa purvas, pluoštas nesudaro pūkelių. Linas yra atsparus šviesai ir beveik neblunka.
Lino glamžymasis yra savybė, būdinga patogiems drabužiams, lygiai kaip ir netaisyklinga gijos struktūra, kuri yra būdinga būtent lininiam audiniui.
Sumaišius lininį pluoštą su kitais pluoštais, pagerėja audinio dėvėjimo ir priežiūros savybės. Siekiant, kad nesitempiantis linas būtų šiek tiek elastingesnis, jis maišomas su elastanu.
 

Priežiūra
Pagal priežiūrą lininiai gaminiai gali būti skirstomi taip:


- balta (nedažyta) tekstilė
- dažyta tekstilė
 

 • Baltos spalvos gaminius galima skalbti aukščiausios temperatūros vandeniu. Leidžiama virti.
 • Spalvotų gaminių vandens temperatūra yra žemesnė.
 • Skalbimo metu linas tampa sunkus ir prastai valdomas. Todėl skalbti rankomis yra sunku.
 • Džiovinimo skalbyklės džiovintuve reikėtų vengti, išdžiūvusias raukšles labai sunku lyginti.


Balti gaminiai: maksimalių valymo savybių turintys skalbimo milteliai.
Spalvoti gaminiai: „Color“ skalbimo milteliai.
Jei lininis pluoštas sumaišytas su kitu pluoštu, audinio priežiūroje atsižvelkite į silpnesnį pluoštą.
 

LININIO AUDINIO SAVYBĖS: 
Privalumai  Trūkumai 
natūralus lengvai glamžosi 
vėsus ir gaivus išsitempia 
nelimpa purvas ir pūkeliai  
atsparus ir patvarus  

 

ŠILKAS            

Šilkas kilęs iš Kinijos. Iki popieriaus išradimo buvo rašoma ant šilko. Dėl šilko grožio ir savybių jis vadinamas tekstilės karaliumi. Šilkas dailiai blizga, draugiškas odai ir nesudaro statinės elektros. Šilkas visada atrodo vėsus ir nesukelia prakaitavimo, atstumia purvą ir yra lengvai skalbiamas. Šilkas nėra atsparus prakaitui ir saulės spinduliams. Prakaitas ir tiesioginiai saulės spinduliai daro šilką trapų. Dezodorantai ir kvepalai ant šilko gali palikti neišnykstančias dėmes.

Priežiūra

 • Šilko priežiūroje reikia atsižvelgti į šilko pluošto jautrumą purvui ir prakaitui.
 • Rekomenduojama naudoti šilkui skirtą skalbimo priemonę ar skalbimo miltelius.
 • Jei pageidaujate skalbti skalbyklėje, pasirinkite švelnią žemos temperatūros skalbimo programą, kuri baigiasi vandens nuvarvinimu. Rekomenduojama naudoti skalavimo priemonę.
 • Šilko negalima užmerkti, jis skalbiamas iš karto. Skalbkite dideliame vandens kiekyje, kuriame iš anksto ištirpintas ploviklis. Gręžti negalima, vanduo nuspaudžiamas.
 • Šilkiniai drabužiai džiovinami išdėsčius ant pagrindo ar pakabinus ant virvės pavėsyje, kur nėra vėjo. Lyginkite ant minkšto pagrindo drėgną ir iš blogosios pusės.
 • Šilką džiovindami skalbyklėje, pasirinkite žemos temperatūros trumpalaikę džiovinimo programą. Jei skalbti vandenyje draudžiama, atiduokite drabužius valyti į cheminę valyklą. Norint pašalinti nemalonius kvapus, šilkinius drabužius reikia reguliariai vėdinti.
   
SAVYBĖS 
Privalumai  Trūkumai 
draugiškas odai neatsparus karščiui
vėsus lengvai išblunka 
blizgantis ir patvarus jautrus skalbimui 
elastingas  
izoliuoja šilumą ir šaltį   

VILNA          

Vilna yra medžiaga, kurios gamyboje naudojami įvairių gyvūnų plaukai. Žinomiausios yra avių, ožkų, lamų ir kupranugarių vilnos rūšys. Vilnonio audinio pluoštas yra minkštas ir purus, jis praleidžia orą ir išlaiko šilumą. Vilna elektrizuojasi, sugeria daug drėgmės ir ilgai džiūsta. Vilnoniai drabužiai lengvai veliasi, todėl jų priežiūroje būkite atsargūs.

 
Vilnos savybės ir išvaizda priklauso nuo vietovės, kurioje vilna yra pagaminta. Žinomas yra kašmyras, gaminamas iš Kašmyro ožkų vilnos, taip pat angoros vilna, Turkijoje gaminama iš ožkų vilnos. Kitos angoros vilnos rūšys gaminamos, naudojant triušių ir kačių vilną. Dar yra žinoma vadinamoji ėriukų vilna, gaunama iš iki 6 mėnesių amžiaus ėriukų.


Vilnos pluoštas yra apvalios cilindrinės formos ir jis susideda iš trijų sluoksnių. Išorinis sluoksnis apsaugo pluoštą ir suteikia jam blizgesį. Vidurinis sluoksnis suteikia vilnai jos savybes, o vidinis – išlaiko šilumą. Lyginant vilnonį gaminį, pluoštas suspaudžiamas ir jo sluoksniai priplojami, o buvusios savybės nebeatsistato.


Vilnoniai gaminiai nėra atsparūs ilgalaikiam saulės spindulių poveikiui, dėl to vilnos pluoštas tampa trapus. Šlapia vilna lengvai išsitempia, todėl netinka vilnonius gaminius džiovinti pakabinus ant virvės. Džiovinant išdėsčius ant pagrindo po apačia dedamas baltas drėgmę gerai sugeriantis audinys.
 


Priežiūra  

 • Skalbiant vilnonius drabužius rekomenduojama naudoti vilnai skalbti skirtą skalbimo priemonę, vanduo turi būti žemos temperatūros ir skalbti reikia rankomis. Svarbu, kad skalbimo vandens ir skalavimo vandens temperatūra būtų vienoda.
 • Trinti gaminio ar jo paviršiaus negalima, skalbiama švelniai gniuždant.
 • Negalima gręžti, centrifuguoti ir džiovinti skalbyklės džiovintuve.
 • Džiovinama išdėsčius ant pagrindo, lyginti negalima, patartina garinti.
 • Jei visgi norite skalbti skalbykle, pasirinkite žemos temperatūros švelnią skalbimo programą, kuri baigiasi vandens nuvarvinimu.
 • Jei vilnos pluoštas sumaišytas su kitu pluoštu, gaminio priežiūroje atsižvelkite į silpnesnį pluoštą.
   
VILNOS SAVYBĖS: 
Privalumai  Trūkumai 
labai gerai išlaiko šilumą  nėra atspari karščiui 
nesilamdo  linkusi veltis 
natūrali