Toggle navigation

Johanna-Adele Jüssi

Minu nimi on Johanna-Adele Jüssi, olen 27. aastane viiuldaja. Elan Arukülas. Omandasin rakenduskõrgharidusõppe Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias, kus nüüdseks ka ise pärimuslikku viiulimängu õpetan. Oma magistriõpingud veetsin Põhjamaades, õppides nelja kooli/maa ühisõppeprogrammis Nordic Master in Folk Music, elades pool aastat Norras, Taanis, Rootsis ja Soomes õppides tundma nende maade pärimusmuusikat. Olen tegev omanimelises ansamblis ning duodes Jansen/Jüssi ja Midgren/Jüssi. Lisaks sellele annan tunde ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Oktoobris 2012 andsin välja oma debüütalbumi „Kiilid“. Minu huvialadeks on arhiivisalvestiste kuulamine ja graafiline disain.

www.johannaadele.com

 

MINU UNISTUS

Olen viiulit mänginud suurema osa oma elust, pea 20 aastat, pärimusmuusikaga tegelenud sellest umbes poole. Minu unistus on olla mitmekülgne muusik, keda teatakse taust-teadmistelt sügava ning sooja mängu poolest. Töötan selline muusik olemise/selleks saamise nimel iga päev – mängides pilli, kuulates muusikat, lugedes, käelise tegevusega asjalik olles. Olen veendunud, et mida interdistsiplinaarsemalt maailma vaadata, seda põnevam on väljund, et iga väiksemgi asi mida teeme on meie arenguks oluline.Usun, et suudan inimesi oma musitseerimisega inspireerida, oma tegevuse läbi maailma pisut helgemaks muuta. Minu unistuse elluviimise järgmiseks etapiks on kontserdi väljatöötamine ning sel põhineva muusika väljaandmine plaadi näol. Denim Dreami stipendiumikonkursil osalengi plaadi väljaandmise nimel.

 

Pärast üht kontserti tuli ürituse perenaine minu juurde kahe vana külapillimeestele mõeldud noodiraamatuga (üks neis välja antud 19. sajandi lõpus teine aastal 1910). Neid lehitsedes avastasin, et enamus seal leiduvatest lugudest ei ole enam kasutuses. Mida rohkem ma neid mängisin, seda suuremaks sai isu neid uuesti avalikult esitama hakata ja nad plaadi peale salvestada. Paar päeva hiljem leidsin Tartu Trükimuuseumi poolt vanast raamatust tehtud märkmeraamatu, mis mind kohe enda poole tõmbas – värv, pilt ning meeleolu sobis ideaalselt mu ideega uuest plaadist ja mõtetega, mida kannan endas seoses pärimusmuusika interpretatsiooniga. Leidsin mõni aeg hiljem sama raamatu antikvariaadist ning selgus, et lisaks kõigele on raamatu sisuks uuendusmeelsete ja julgete inimeste püüdlustest teemadel, mis mulle olulised. Kasutan seda märkmeraamatut nüüd ideedekoguna uue plaadi tegemisel ning kavatsenraamatukaanel olevat maali plaadikujunduses kasutada.

Plaadil saab kõlama peamiselt Eesti pärimusmuusika ja paar mu enda kirjutatud lugu.

Plaat saab olema sooloplaat, mõnede duode ja triodega. Plaadi salvestamine on planeeritud jaanuari 2014, väljatulek kevadel 2014.

KUIDAS DENIM DREAMI STIPENDIUMIT KASUTAKSIN

Denim Dreami stipendiumi kasutaksin plaadi miksimise ja masterdamise kulude katmiseks.

MIKS MIND PEAKS TOETAMA

Olen toetusraha vääriline kuna olen oma unistuse poole juba kaua püüelnud ja teen seda ka edaspidi. Lisaks on mu plaadiprojekt suunatud laiemale avalikkusele, olles loodetavasti inspiratsiooniks ja eeskujuks neile, kelleni mu muusika jõuab.