Toggle navigation

Meelike Eenpuu-Villup

  1. Minu nimi on Meelike Eenpuu-Villup, olen 33 aastane ja elan hetkel oma hollandlasest elukaaslase Marcoga Zwolles, Hollandi ühe provintsi Overijsseli pealinnas. Minu haridus on omandatud Tallinna Tehnikakõrgkoolis, erialaks „rõiva- ja tekstiiliala ressursikorraldus“, aga minu peamiseks kireks on reisimine ja kirjutamine. Olen vabakutseline kirjutaja ning artiklid, blogid ja hetkel veel poolikud projektid nii ilukirjanduse kui lasteraamatute näol on kenasti tegevusjärgus.
  2. Minu põhitegevuseks on kirjutamine ning antud juhul on üheks unistuseks kirjutada käsiraamat eesti viipekeele õppimiseks. Mul on hea sõbranna, kes elab Belfastis ja kes on kurt, tema kaudu olen pisut kursis kurtide elu ja kultuuriga, samuti õpin omal käel Briti viipekeelt (sauti käsiraamatu abil), et saaksin sõbrannaga kiiremini ja mugavamalt suhelda. Temast inspireerituna kirjutasin artikli Eesti kurtide olukorrast ajakirjale Eesti Naine (link siin, kahjuks pole internetis üleval artikli täisversiooni). Artikli kirjutamisel jäi mind painama kaks peamist punkti:

Eestlased ei tea suurt midagi viipekeelest, küll aga oleks seda väga vaja teenindusvaldkonna (poemüüjad, postitöötajad, kosmeetikud, juuksurid, samuti arstid) töötajatel, et ka kurtide klientidega kergemini hakkama saada.

Kurdid tudengid ei saa piisavalt stipendiumi isegi mitte taotleda, sest rahalised vahendid riigil on piiratud ja stipendium ei ole piisav täismahus õpinguteks, et rahastada viipekeele tõlgi tellimist. Ometi on ju meil kõigil õigus haridusele...

Nii tekkis mul mõte koostada käsiraamat elementaarsete sõnade ja väljendite kirjeldamiseks-õppimiseks, mida saaksid siis sihtgruppi kuuluvad töötajad kasutada. Raamat peab kindlasti sisaldama ka CD-plaati videotega, lisaks on raamatus piltide ja kirjeldustega illustreeritud viiped.

Oma artikliga sain mitmeid vajalikke kontakte Eesti Kurtide Liidust, samuti Eesti Kurtide Noorte Organisatsioonist. Nii saab nende käest nõu küsida ning leida õige inimene, kes videote jaoks viipeid näitaks ning küsitluse kaudu leida just kõige olulisemad väljendid, mida igapäevaselt neil vaja läheb ja mida oleks vaja teenindataval personalil osata.

  1. 1000 eurost toetusraha kasutaksin oma käsiraamatu koostamiseks ja kirjastamiseks. Arvan, et Eestis peaks leiduma kirjastus, kellele projekt huvi pakub, kuid kirjastuskulud on tihti kallid. Seega saaksin finantseerida käsiraamatu trükkimist, samuti CD-de tegemist.
  2. Miks just mina olen toetusraha vääriline? Arvan, et tegu on terava ning olulise probleemiga- Eestis on kurtide olukord üsnagu murettekitav ning tahaksin rahva  harimisega pisutki oma panust anda. Samuti soovin, et raamatu müügitulust läheks mingi osa vastavasse fondi või stipendiumi kogumiseks, et anda kurtidele tudengitele võimalus omale sobiv haridus omandada. Käsiraamatust saadava tulu, mis läheb siis kas fondi või stipendiumi jaoks, saab olema konkreetne rahaline abi viipekeele tõlgi tellimiseks õpingute jaoks.